Альберт Ейнштейн: «Наукову, навіть популярну книгу не можна читати так легко, як роман». Науково-популярний журнал для юнацтва «Країна знань» №9, 2024

Юні читачі нашого журналу!  Ви, звичайно, помітили, що в нашому журналі багато рубрик. Весь наш колектив журналу хоче бачити вас гідними громадянами нашої країни, щоб ви були всебічно освіченими, тому ми намагаємося давати більше цікавої наукової інформації з різних галузей знань.

На одній із зустрічей з членами Малої академії наук мені дуже серйозна дівчина запропонувала: «Треба публікувати тільки про математику та кібернетику. Я хочу бути програмістом і мені не цікаві інші науки».

Тамара Василівна Бєлих
Тамара Василівна Бєлих, математик,
кандидат технічних наук

Думаю, що ця мила дівчина, помиляється. Коли математику, програмісту потрібно вирішити задачу з хімії або біології, і він не знає хімічних реакцій, біологічних процесів, чи зможе він її вирішити, правильно написати програму, створити базу даних? Фізики не можуть працювати без знань математики, хіміки без фізики, біологи без хімії та фізики, екологи без біології, а математика цікава своїм застосуванням у всіх областях науки. Коло замикається.

Науково-популярна література відіграє важливу роль у вихованні, сприяючи інтелектуальному розвитку, формуванню світогляду та моральних орієнтирів. Завдяки доступному викладу складних наукових концепцій, ця література розвиватиме в вас інтерес до знань, допоможе краще розуміти будову світу, природничі закони та сучасні наукові відкриття.

По-перше, науково-популярні книги пробуджують у читачів допитливість і прагнення до саморозвитку. Вони вчать вас, молодих людей, мислити критично, аналізувати та перевіряти факти, що сприяє формуванню стійкого та об'єктивного погляду на навколишній світ. Приміром, роботи про еволюцію, космос чи фізику показують, як працює науковий метод, привчаючи вас  до скептицизму та логічного мислення, що допомагає уникнути сліпої віри в стереотипи та догми.

По-друге, науково-популярна література може стати важливим орієнтиром при виборі професії та напрямку в житті. Прочитавши захопливі книжки про природу, медицину, технологію чи математику, ви може визначити свої інтереси та схильності, а також краще зрозуміти, які навички та знання стануть у пригоді для успішної кар'єри в обраній галузі. Багато фахівців зазначають, що саме книжки, написані популяризаторами науки, надихнули їх на заняття наукою та дослідницьку діяльність.

Нарешті, науково-популярні книжки розвивають моральні якості. Вони часто порушують питання екології, здоров'я, моралі в наукових дослідженнях і використанні технологій, показуючи як позитивні, так і негативні наслідки людської діяльності. Це допоможе вам замислитися над тим, як ці дії можуть впливати на суспільство і планету, сформувати почуття відповідальності за навколишній світ і людей.

Таким чином, науково-популярна література не тільки розширює кругозір і підтримує інтерес до навчання, а й сприяє вихованню моральних та інтелектуальних засад, необхідних для формування зрілої та відповідальної особистості.

Ми публікуємо для вас цікаві статті з різних галузей науки. Кращі вчені України  надсилають для вас у «Країну знань» дивовижні статті. Редакційна колегія намагається розширити географію надходження статей. Мета наших авторів – допомогти вам стати освіченими, допитливими, всебічно розвиненими людьми. Для цього потрібне вміння аналізувати, осмислювати, а також терпіння розуміти ще складні для вас статті.

Великої шкоди науковій думці і життю суспільства завдавала і завдає «войовнича сірість». Щоб навчитися її розрізняти, чинити опір їй, не потрапляти під вплив «синдрому натовпу», навчитися думати, требо більше читати. Альберт Ейнштейн писав: «Наукову, навіть популярну книгу не можна читати так легко, як роман».

Шлях пізнання непростий, але відомо, що дорогу освоїть той, хто йде!

Тамара БЄЛИХ