Постава – це я. Науково-популярний журнал для юнацтва «Країна знань» №1, 2025

Дорогий читачу, ти читаєш журнал «Країна знань», а тому з проблемою, яку буде розглянуто, ти повинен бути знайомий, тобто знати про її існування. О... починається завантаження проблемами, своїх вистачає, скажеш ти. Ага, саме про твої і будемо говорити. І це... постава, так-так!! Саме постава сильно впливає на твоє здоров'я, дорогий читачу.

Що ж це таке постава? А це - звична для кожної людини (для кожного своя, мається на увазі) поза. Згадай, що саме по поставі можна пізнати знайомого (як у пісні «узнаю милóго по походке» - і це теж сюди), стиль ходи - це теж постава. І тут же, зі спини, не бачачи обличчя, можна дізнатися як про знайомого, так і про незнайомого. Приблизно визначити вік, в усякому разі, точно розділити: молодий - немолодий. А військова виправка?... О-о-о-о і скільки ще....

Щоб не бути сутулим
Зверни увагу, що надто низький (1)
чи надто високий стілець (2) або стіл (3)
призводять до порушення постави.
Щоб не бути сутулим, сиди так,
як показано на малюнку (4)

Отже, головна роль у поставі належить хребту. Це та структура опорно-рухового апарату, яка тримає наш тулуб. І найбільш рухлива частина хребта - це шия (крутимо головою туди-сюди, у всіх площинах), але вона ж і найвідповідальніша. Інша рухома частина хребта - це поперековий відділ або, простіше, - поперек. Бачив, дорогий читачу, як згинає людину така біда, як поперековий радикуліт? Навпіл згинає! До сліз і крику...

Порушення постави позначаються на роботі кістково-м'язового апарату, серцево-судинної, дихальної, нервової систем. Непереконливо? А як щодо головних болів, хронічної втоми і постійного бажання поспати? А запаморочення? От-от, це теж прокази хребта, вірніше, його сигнали, що з ним не все вже так ОК!

А ось і ще один друг - вегето-судинна недостатність: дуже туманний, але страшний, адже все, що незрозуміло, викликає у людини страх. Через хребет проходять нервові шляхи і шляхи кровопостачання головного мозку. А кров постачає в мозок (зараз мова про нього) кисень, поживні речовини і забирає в нього «відпрацьований матеріал» - продукти переробки, якщо сказати простою мовою.

Постава
Приклади неправильної
постави

Коли шляхи кровопостачання працюють погано, то і перераховані вище процеси йдуть також погано, це закономірно. Звідси - бажання спати і нічого не робити. Проспав всю ніч, а відпочинку не відчув - знайоме? А потрібно йти і здобувати знання, і єдиний орган для цього -  світла голова, яка добре відпочила. Згадай фразу в одній з попередніх моїх статей - бережіть голову як центр нашого з вами добробуту. Забув? Так ось вона і буде нагадувати про себе.

Гаджети! О, так і проситься рима: гаджети - гаджетизація - горбатизація. Так, при нахиленій голові шийний відділ хребта відчуває навантаження, еквівалентне гирі в 5 кілограмів.

Спробуй, нахили голову і постав на шию такий тягар, скільки зможеш протриматися? Думаю, трохи, дуже скоро руки приберуть навантаження. А в гаджети дивимося майже цілу добу. А є ще й такий вислів «текстова шия» – це коли ми з тобою сидимо перед екраном комп'ютера і мимоволі, не помічаючи цього, витягуємо шию, як жирафи, до екрана і працюємо цілий день.

Чим буде платити нам шия? Правильно! Поганим кровообігом, затисненням нервів і іншими фізіологічними принадами (в перспективі – очкарик). Так, забула про ще одну страшилку – це підвищення тиску у підлітків – і це також сюди.

Постава
Ось такі пози сприяють
формуванню неправильної постави

Пам'ятаєш, як у фільмах: куди найчастіше б'ють? Саме так – як кажуть, дають по шиї і по попереку. Найбільш уразливі частини хребта, травми яких призводять до інвалідизації.

Виявляється, нехороші дядьки дуже добре знають, куди бити, щоб вивести з ладу супротивника. Так чому ж ми не хочемо, щоб ці частини хребта працювали у нас добре і не спричиняли неприємних відчуттів?

«Я ношу рюкзак за спиною», – скажеш ти, і у мене буде все в порядку! А ось і ні! Сьогоднішній рюкзак – це м'який мішок, та ще з вантажем книг. Він тільки тягне спину назад, а ти, щоб бути в рівновазі, нахиляєшся вперед, а далі – все вище по тексту.

Правильну роль рюкзак зіграє тільки тоді, якщо він буде з товстої шкіри і сидіти впритул до спини в області лопаток, не даючи їй вибору для формування інших, шкідливих вигинів. Тоді можна крокувати рівно і без напруги.

Пам'ятайте: хребет – це наш осьовий центр, а значить, і центр нашої стабільності.

Л.А. Карамзіна, доктор біологічних наук, ДУ «Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»