1 січня – день народження Наума Зуселевича Шора, одного з фундаторів напряму недиференційованої оптимізації в математичному програмуванні. Тому редакція журналу вирішила поділитися з читачами спогадами молдавського вченого Дмитра Ілліча Соломона про свого Вчителя. Це передрук статті, яка опублікована в матеріалах 7-ої міжнародної наукової конференції «Моделювання і оптимізація у транспорті та логістиці», присвяченої 85-річчю з дня народження Наума Зуселевича Шора (21-25 березня 2022 року, Київ – Кишинів – Баку).
Мені випала велика честь бути учнем професора Наума Зуселевича Шора, відомого українського вченого. Під його керівництвом я виконував кандидатську та докторську дисертації. У Києві я працював над темою «Декомпозиційні методи розв’язання задач дробово-лінійного програмування» (1985), у Кишиневі продовжив ці дослідження (1986 – 1989).
Звісно, про Наума Зуселевича можна говорити дуже багато, про різні сторони його багатогранної наукової, освітньої та громадської діяльності. Він був справжнім ученим, відповідальним керівником, доброю людиною. Він запропонував мені цікаву тему для дослідження, постійно цікавився перебігом обчислювальних експериментів, рекомендував літературу, консультував із різних питань, обговорював отримані результати, навчав їх аналізувати. Зараз я можу сказати, що для мене він став і справжнім другом. Я завжди міг до нього звертатися та вирішувати майже всі наші питання.
З іменем Наума Зуселевича Шора пов’язані розробки та дослідження, переважно, трьох груп методів негладкої оптимізації: методи узагальненого градієнтного спуску, методи з розтягом простору та методи еліпсоїдів, що становить вагому частину його творчої спадщини. Ці методи були успішно апробовані при розв’язанні важливих народногосподарських задач, пов’язаних із проектуванням магістральних газопроводів, транспортних та електричних мереж, оптимального завантаження виробничих потужностей великих промислових комплексів та інших.
Я також мав честь бути співавтором Наума Зуселевича у своїй першій монографії «Декомпозиційні методи в дробово-лінійному програмуванні», опублікованій у 1989 році у молдавському республіканському видавництві «Штиинца» у Кишиневі. Пізніше в опублікованих мною наукових працях та підручниках ці методи набули подальшого розвитку.
Після смерті Наума Зуселевича ми разом із співробітниками відділу методів негладкої оптимізації Інституту кібернетики НАН України постаралися зібрати всі основні методи, розроблені вченим та видати їх окремими книгами. В результаті було опубліковано три книги вибраних праць Наума Зуселевича (2008, 2009, 2012), які містять головні результати наукових розробок під його керівництвом та були опубліковані у провідних журналах. Ці книги дуже корисні для молодих дослідників і можуть бути використані ними для подальшого розвитку оптимізаційних методів. Хоча основні статті та монографії є в електронному варіанті на сайті Інституту кібернетики НАН України, але працювати з паперовим варіантом завжди зручніше. Ці книжки мають бути «під рукою», бо містять дуже багато ідей для розвитку теорії оптимізації. Шановні учасники семінару, якщо у вас є бажання отримати ці книги, то звертайтеся – ми надішлемо вам поштою три найцінніші книги обраних праць Н.З. Шора.
Зазначу, що спільно з науковцями Інституту кібернетики ми, молдовські дослідники, всі ці роки продовжували популяризувати та розвивати наукову спадщину нашого Вчителя. Ми вирішили створили серію книг під назвою «Недиференційовна оптимізація та її застосування», присвячену академіку НАН України Н.З. Шору. У складі редколегії – І.В. Сергієнко, Д.І. Соломон та П.І. Стецюк. Нам вдалося за короткий час надрукувати чотири величезні книги по 300-500 сторінок кожна, які розвивають основні методи, запропоновані Наумом Зуселевичем.
Були видані книги мого авторства (2010), дві книги П.І. Стецюка (2014, 2018), одна книга О.М. Кісельової та Л.С. Коряшкіної (2015). Ми збиралися продовжити видання книг цієї серії, але втрутилися непередбачені обставини, і нам залишається лише шкодувати, що ми не встигли завершити цю серію книг у повному обсязі. З електронним варіантом виданих книг можна ознайомитись на сайті Інституту кібернетики НАН України на веб-сторінці відділу 120 (відділ методів негладкої оптимізації).
Також спільно з Інститутом кібернетики НАН України ми проводили міжнародні конференції з математичних методів оптимізації та інформаційних технологій. Зараз ми порушили питання, пов’язане з інформаційними технологіями, а саме реалізація цих методів оптимізації (Шорівських методів) у різних варіантах та мовах програмування. У мене були ці програми на мовах Fortran, PL, C, які я використовую для розв’язання конкретних задач. Тому повертатися до цих питань потрібно, тому що метод на папері – це одне, а коли він реалізований у конкретному середовищі – його можна використовувати для розв’язання конкретних актуальних задач.
**Спільно із відділом 120 під керівництвом Петра Івановича Стецюка ми планували провести у березні цього року міжнародну наукову конференцію, присвячену 85-річчю від дня народження академіка Н.З. Шора, але, на жаль, через початок бойових дій не змогли цього зробити. Водночас ми отримали багато цікавих тез доповідей. Тому вирішили провести серію наукових семінарів у форматі Zoom-конференцій, щоб ще раз обговорити творчу спадщину великого вченого, поділитися спогадами про Наума Зуселевича, а також представити нові наукові результати, які розвивають ідеї Н.З. Шора в теорії оптимізації або показують нові сфери застосування та практичної реалізації створених методів та алгоритмів.
Я дуже гордий тим, що мені пощастило працювати з Наумом Зуселевичем. Я завжди пам’ятатиму його не тільки як великого вченого, але і як чудову людину, яка пристрасно любила грати у футбол, була душею будь-якої компанії, уміла бути щедрою і глибоко інтелігентною.
Впевнений, що ми звертатимемося до праць Н.З. Шора, його фундаментальним результатам, розвиватимемо його спадщину, вирішуватимемо ті чи інші питання, які актуальні зараз в галузі оптимізації. І головне, що ми й надалі з душевною теплотою згадуватимемо Наума Зуселевича.
Тези доповіді Дмитра Ілліча Соломона на науковому семінарі «Наум Шор – піонер субградієнтного методу», 13.09.2022
Дмитро Ілліч Соломон, доктор технічних наук, ректор Академії транспорту, інформатики та комунікацій Республіки Молдова, провідний науковий співробітник Інституту математики та інформатики імені В.А. Андрунакієвича