Злодійкувато оглядаючись, їх уже продають у містах. Чи підтримаєте ви це вбивство живої природи?
Усе залежить від культури, честі, громадянської позиції, порядності, принциповості. На превеликий жаль, ці загальнолюдські цінності, напрацьовані століттями, зникають з нашого життя. Та про це в іншій статті.
Дозволю собі нагадати вам про закони, які прийняла держава для захисту дикорослих рослин наших лісів та ланів.
Згідно з українським законодавством, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують такі закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про Червону Книгу України».
Порушниками вказаних законодавчих актів вважаються всі, хто збирає, перевозить, продає або купує первоцвіти.
За кожен екземпляр червонокнижних рослин, залежно від виду, передбачається штраф від 9 до 15 грн. Сума наче і невелика, проте перерахуйте на торгівця, який має хоча б 30-40 букетиків по 40-60 квіток! А перевізники оптових партій везуть десятки тисяч букетиків!
Крім того, Закон України «Про рослинний світ», як і внутрішні правила торгівлі на ринках, забороняють продаж будь-яких дикорослих рослин без відповідного дозволу.
Але дозвіл на вилучення первоцвітів з природи та їх продаж існувати не може.
За даними Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF), незаконна торгівля об’єктами дикої флори та фауни посідає третє за прибутковістю місце після торгівлі наркотиками і зброєю.
Масова торгівля об’єктами дикої природи призводить до їх зникнення у природі. В такий спосіб багато естетично привабливих (або цінних з інших причин) видів рослин і тварин потрапляють до Червоної книги, а згодом, якщо їх нищення не припиняється – вони вимирають.
Важливо зрозуміти, що всі підсніжники, сон-трава, проліски, цикламени та крокуси України, Білорусі та Росії охороняються в цих країнах, тож не має значення звідки їх привезли! Деякі вже знаходяться на межі повного знищення (наприклад, цикламен Кузнєцова у природі зустрічається лише у Криму на площі менше 100 га).
Масовий збір для продажу квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а на незначних за площею місцезростаннях і до повного виродження, а потім і вимирання популяції. Дуже часто первоцвіти знищуються з підземними частинами, що призводить до фізичного зникнення їх в місцях природного поширення.
Серед стрімко зникаючих рідкісних первоцвітів – всі види підсніжників, білоцвітів, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів й добре відома нам черемша або цибуля ведмежа.
Щороку в Україні проводиться кампанія «Первоцвіт», яка направлена на припинення збору, перевезення та торгівлі зникаючими рослинами.
Дуже важливою складовою кампанії «Первоцвіт» є пропаганда відмови від купівлі пероцвітів. Адже торгівля первоцвітами – це торгівля, яка заохочується виключно попитом.
Щоразу, купуючи первоцвіти, покупці провокують торгівців везти нові і нові партії зникаючих квітів. Лише відмовившись купувати квіти сьогодні і лишивши роздрібних торгівців у збитках, ми зможемо примусити систему торгівлі первоцвітами зупинитись.
Якщо ви дуже захочете побачити весняні квіти, поїдьте до лісу, знайдіть квітку, станьте навколішки (вони заслуговують на покаяння за все принесене їм людьми зло), понюхайте, помилуйтеся, але НЕ РВІТЬ!
Тамара БЄЛИХ